Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Obecní zpravodaj

Obecní zpravodaj Září 2023.docx 

Pozvánka na Svěcení křížů 23.9.2023.docx

 

Den obce Polom 2023.docx

 

Publicita na web (1).pdf

 Veřejné prostranství u návsi, dotace SZIF , MAS Hranicko, 2023.

IMG_20230804_082159.jpg

 

 

 

 

 

 

IMG_20221206_081327.jpg

Předmětem je realizace protipovodňových opatření formou dodávky a montáže varovného a informačního systému a jeho napojení do Jednotného systému varování a informování. Realizací předmětu veřejné zakázky dojde ke zlepšení systému povodňové služby a preventivní protipovodňové ochrany.                          Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

 

 

 

 

Jarní zpravodaj 2023 

 • Sbor dobrovolných hasičů a s ním spřátelené Polomské ženské spolčení  pořádá v sobotu 29.4. 2023  od 15:00 hodin tradiční sousedské posezení zvané SMAŽENÍ VAJEC A STAVĔNÍ MÁJE. Chcete-li se účastnit kotlíkového debužírování, doneste vejce,velmi vítaná je slanina, trocha sádla, cibule a chleba. Fajnšmekři mohou přinést jarní cibulku, pažitku, okurky, ředkvičky. Přijďte posedět a povykládat. Vstupné zdarma mají všichni, kdo chtějí šířit veselost a dobrou náladu. Těšíme se na Vás 
 • V pondělí 1.5. je Jednota Coop otevřena od 7:00 do 10:00 hodin. 
 • MVDr. Novotný oznamuje, že letošní vakcinace psů proběhne za obchodem 6.5. od 15:45 do 16:15hodin. S sebou: očkovací průkaz psa, agresivní psi musí mít košík. Cena základního očkování proti vzteklině 190,- Kč, rozšířené (psinka, parvoviróza,..) 490,- Kč. Ke koupi budou odčervovací tablety, přípravky proti blechám a klíšťatům, můžete si domluvit očkování králíků a prasat.
 • Poplatky za svoz komunálního odpadu a psa, prosím, plaťte až od 1.6.2023 z důvodu nepřítomnosti účetní obce. (splatnost poplatků je do konce srpna) 
 • Velmi apelujeme na to, abyste do velkých zelených kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad odkládali větve přiměřené velikosti, a to tak, že nakrácené a do síly max.10cm průměru. Situace, kdy někdo křížemkrážem naházel přes kontejner dlouhatánské neforemné větve z několika stromů  a zbytek pohodil vedle, je nepřijatelná.  

Zimní zpravodaj 2022

Vážení občané,

dovolte, abychom Vás pozvali na chystané obecní akce.                                                              

Vánoční dílnička a rozsvěcení vánočního stromku se koná v pátek 25. listopaduod 16:30 do 19:00 hodin.                                                                                  Sejdeme se u Obecního úřadu, kde rozsvítíme stromek a zazpíváme si několik koled, protože 27.listopadu tu máme první adventní neděli. Navážeme dílničkou v Boudě u hřiště, kde si vyrobíme vánoční dekorace. 

K dispozici: přírodní materiál, ozdůbky, vázací drát, mašle, inspirace ke tvoření.

Přineste si, je-li to možné: tavnou pistoli s náplněmi, kleštičky na drát, zahradní nůžky, kovové zápichy na svíčky,…

Děti, rodiče, prarodiče - těšíme se na Vás!   

Mikuláš projíždí vesnicí v pondělí 5.12., obecní balíčky budou pro polomské občánky do 15 let (včetně).   

Vánoční setkání důchodců 16.12. v 16:00 hodin ve společenské místnosti obecního úřadu. Čeká Vás vystoupení dětí z Mateřské školy, hudební doprovod ke zpěvu i tanci. Občerstvení bude zajištěno, víno jako pozornost, v baru si můžete zakoupit to, co vám bude lahodit. Přihlašujte se: 602 514 346, 581 612 109 nebo osobně na Obecním úřadě.  

Zveme vás na poslední letošní jednání zastupitelstva obce Polom, které se bude konat v pátek 19.12.2022 v 18:00 hodin ve společenské místnosti obecního úřadu.       

Obecné informace: 

 • Poplatek za svoz odpadu zůstává na rok 2023 stejný, a to 500,- Kč, splatný k 31.8. Všichni občané mají možnost bezplatně využít sběrný dvůr v Hranicích nebo 2x ročně velkoobjemový svoz a svoz nebezpečného odpadu. Neodkládejte k obchodu nefungující spotřebiče, není to sběrné místo a obec to výrazně hyzdí. Děkujeme za váš odpovědný přístup ke svozu plastů, i tak můžeme udržet poplatek za svoz odpadů v přijatelné výši.  
 • Kalendář na příští rok si můžete vyzvednout Obecním úřadě.
 • Obecní společenská místnost je připravena k pronajmutí za 2.500,- Kč včetně výčepního zařízení a úklidu po akci. 
 • Mateřská škola, která prošla vnitřní rekonstrukcí má stále volnou kapacitu pro příjem dětí kdykoliv během roku.
 • Od 1.12.2021 užívá Obec Polom výhradně PSČ 753 65. Nepoužívejte, prosím, zavádějící PSČ 753 64 (Bělotín).

 Zastupitelstvo obce děkuje všem dobrovolníkům, hasičům, Mysliveckému sdružení a podnikatelským subjektům za přispění ke společenskému životu obce.

Obec bude ještě další rok sužována stavbou silnice D48. Obracejte se, prosím, písemně, s veškerými stížnostmi nejen na invetora (ŘSD), ale také na Obecní úřad. Vaše oprávněné stížnosti jsou podkladem pro další jednání.   

Kontakty:

starostka: 602 514 346, www.obecpolom.cz

obecní úřad, účetní: 581 612 109,  ou@obecpolom.cz

Otevírací doba pošty:

Pondělí a středa 13:00 -16:00 hodin, 

úterý, čtvrtek a pátek 8:00 -11:00 hodin.                                             

Knihovna je otevřená každé úterý od 15:00 do 17:00 hodin.

 

Zastupitelstvo obce vám všem přeje klidné podzimní dny a pohodové naladění na konec roku 2022.                                             

Budeme se těšit na setkání při těch obecních akcích, které nás ještě na sklonku roku čekají.

Bohužel, z organizačních důvodů, se letos Vánoční koncert nekoná. 

Do roku 2022 přejeme hlavně pevné zdraví, hezké rodinné a přátelské vztahy, uskutečněné plány, uchování si pozitivního vnímání světa a přátelské atmosféry,  ve které lze obec posouvat k obnově a rozvoji.   

Jménem zastupitelstva obce Polom ve složení:

Eva Šrámková, Kateřina Vávrová, Oldřich Bezděk, Hana Proklová, Jana Kunatová,

Jaroslav Škrabák, místostarosta a Marta Koubková, starostka obce.

 

Co patří do směsného komunálního odpadu, tedy do černé nebo šedé popelnice.

Přibližně 73 % Čechů aktivně třídí odpad. Někdy však ve snaze vytřídit veškerý odpad skončí v nádobách na separovaný odpad i věci, které tam nepatří. Nejenže to ztěžuje práci na třídících linkách, ale může to ostatní vytříděný odpad znehodnotit.

Tento odpad PATŘÍ do směsného odpadu:

 

Odpady označené identifikačním kódem C/

Identifikační kód C/ znamená, že se jedná o obal vyrobený kombinací různých materiálů. Ve většině případů vhazujte proto takto označené obaly do směsného odpadu. Výjimku tvoří například C/PAP. Jedná se o nápojové kartony, které patří sešlápnuté do kontejnerů označených oranžovou nálepkou nebo oranžových pytlů. Lze je sem vhazovat i s víčky.

Mastné a silně znečištěné obaly od potravin

Obaly od pizzy a silně znečištěné obaly od potravin, mastné obaly, mokré papírové obaly. Jedná se o znečištěný obal, který nelze pro další recyklaci použít. Naopak může znehodnotit správně vytříděný odpad. Pokud nádobu od oleje pečlivě vymyjete teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí, můžete ji dát do kontejneru na plasty. Olej značně komplikuje následnou recyklaci tříděného odpadu.

Obaly od zubní pasty

Tuby od zubní pasty mohou obsahovat hliníkovou vrstvu. Navíc většinou zůstává určité množství pasty v tubě, takže se jedná o znečištěný obal.

Použité dětské pleny, papírové kapesníky a dámské hygienické potřeby

Výše uvedené patří pouze do černého nebo šedého kontejneru na směsný odpad. Pokud nejsou chemicky ošetřené, je možno použité papírové kapesníky a kuchyňské utěrky kompostovat.

Zbytky kosmetiky

Prázdné plastové obaly od kosmetiky vytřiďte do plastů, zbytky slijte a v menším množství je můžete vyhodit v pytlíku do směsného odpadu, ve větším množství odvezte na sběrný dvůr.

Řasenka

Ačkoliv je z plastu, je velmi znečištěna.

Ruličky od toaletního papíru, papírových utěrek a obalů na vajíčka

Vyrábí se z recyklovaného papíru. Papír je sice 100 % recyklovatelný, ale zhruba po 6 cyklech již vlákno nelze použít.

Účtenky z termopapíru

Patří do směsného odpadu, protože termopapír v drtivé většině případů obsahuje látku Bisfenol. Uvolněné látky pak znečišťují vodu v papírnách a dostávají se do papíroviny. Tyto účtenky lze tedy třídit pouze, pokud máme jistotu, že jsou fenol-free. Informaci o obsahu těchto látek však běžně na samotném termopapíru nedohledáme.

Papír uhlový (propisovací), voskovaný papír, pauzovací papír, dehtový papír

Molitan

V menším množství jej můžete vhodit do směsného odpadu, ve větším množství patří do sběrného dvora.

Víčka od zavařovacích sklenic

Klasická víčka jsou zpravidla potažena gumou, tedy je nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Gumu nelze vytřídit.

Sáčky od polévek, kávy

Pokud mají vnitřní vrstvu z alobalu, patří do směsného odpadu.

Zrcadlo

Původně byly zadní strany zrcadel natírané stříbrnou příměsí, ty dnešní mají na zadní straně obvykle nátěr hliníkový. Menší zrcátka můžete dát do směsi, větší kusy patří do sběrného dvora.

PVC

PVC obsahuje chlór, který se může uvolňovat. Proto nepatří mezi separovaný odpad. Větší množství patří na sběrný dvůr.

Co dále patří do směsného komunálního odpadu?

Vždy platí, že větší kusy patří zásadně do sběrného dvora, aby se zbytečně neblokovalo místo v kontejnerech.

 • blistr od žvýkaček
 • bakelit
 • celofán
 • časopisy na křídovém papíru
 • fotografie (na lesklém papíru)
 • guma
 • houbičky na nádobí
 • juta
 • krabičky od cigaret
 • porcelán atd.

Na obalech najdete symboly, které poradí, kam je vytřídit. Informace, co konkrétně můžete dávat do příslušného kontejneru, získáte na obecním úřadě nebo od příslušné svozové firmy. Tyto údaje se mohou u jednotlivých svozových firem a v jednotlivých oblastech ČR lišit. 

Zdroj: trideniodpadu.cz