Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Obecní zpravodaj

Obecní zpravodaj 2021

Vážení občané,

dovolte, abychom Vás pozvali na chystané obecní akce, pakliže nás nedostihne nějaké omezující opatření:                                                             

Lampionový průvod, který se bude konat 16.11. v 16.30 hodin, u příležitosti Mezinárodního dne studenstva 17. listopadu, kterým si celý svět připomíná zavraždění Jana Opletala, popravu devíti studentů a zavlečení tisíce studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen na počátku 2. světové války. Taktéž si připomeneme listopadové události roku 1989, roli studentů a mladých lidí vůbec při celospolečenských změnách. Sraz v Parčíku Republiky.

Vánoční dílnička v Boudě u hřiště 3.12. od 16:30 do 19:00 hodin, kde na Vás čekají nové inspirace i tradiční příprava vánočních vazeb, věnců. Přírodní materiál k dispozici. S sebou: vlastní ozdoby v barvách, které preferujete, kovové zápichy pod svíčky. Prosím, kdo máte, vezměte tavné pistole s náboji, kdo můžete, pořiďte si vlastní.

Mikuláš projíždí vesnicí v neděli 5.12., obecní balíčky budou pro polomské občánky do 15 let včetně.   

Vánoční setkání důchodců 10.12. v 16:00 hodin ve společenské místnosti obecního úřadu. Čeká Vás vystoupení dětí z Mateřské školy, hudební vystoupení i občerstvení. Nejste-li vinař, pivař či milovnice švestek, nebude vadit, když si donesete s sebou něco, co Vám lahodí (voda, čaj a káva bude). Přihlašujte se: 602 514 346, 581 612 109 nebo osobně na Obecním úřadě.  

Zveme vás na poslední letošní jednání zastupitelstva obce Polom, které se bude konat v pátek 17.12.2021 v 18:00 hodin ve společenské místnosti obecního úřadu.       

Vánoční koncert v Kapli sv. Kateřiny 20.12.  je tradiční akcí, která umocňuje vánoční atmosféru. Čas konání teprve upřesníme sms infokanálem.

 

 • Poplatek za svoz odpadu zůstává na rok 2022 stejný, a to 500,- Kč, splatný k 31.8. Všichni občané mají možnost bezplatně využít sběrný dvůr v Hranicích nebo 2x ročně velkoobjemový svoz a svoz nebezpečného odpadu. Neodkládejte k obchodu nefungující spotřebiče, není to sběrné místo a obec to výrazně hyzdí.  
 • Kalendář na příští rok si můžete vyzvednout Obecním úřadě.
 • Obecní společenská místnost je připravena k pronajmutí za 2.500,- Kč včetně výčepního zařízení a úklidu po akci. 
 • Mateřská škola, která prošla vnitřní rekonstrukcí má stále volnou kapacitu pro příjem dětí kdykoliv během roku.
 • Od 1.12. užívá Obec Polom výhradně PSČ 753 65. Nepoužívejte, prosím, zavádějící PSČ 753 64 (Bělotín).

 Zastupitelstvo obce děkuje všem dobrovolníkům, hasičům, Mysliveckému sdružení a podnikatelským subjektům za přispění ke společenskému životu obce.

Obec bude ještě poměrně dlouhou dobu sužována stavbou silnice D48. Obracejte se, prosím, písemně, s veškerými stížnostmi nejen na invetora (ŘSD), ale také na Obecní úřad. Vaše oprávněné stížnosti jsou podkladem pro další jednání.   

Kontakty:

starostka: 602 514 346, www.obecpolom.cz

obecní úřad, účetní: 581 612 109,  ou@obecpolom.cz

Otevírací doba pošty:

Pondělí a středa 13:00 -16:00 hodin, 

úterý, čtvrtek a pátek 8:00 -11:00 hodin.                                             

Knihovna je otevřená každé úterý od 15:00 do 17:00 hodin.

 

Zastupitelstvo obce vám všem přeje klidné podzimní dny a pohodové naladění na konec roku 2021.                                             

Budeme se těšit na setkání při těch obecních akcích, které nás ještě na sklonku roku čekají.

Do roku 2022 přejeme hlavně pevné zdraví, hezké rodinné a přátelské vztahy,  uskutečněné plány, uchování si pozitivního vnímání světa a přátelské atmosféry,  ve které lze obec posouvat k obnově a rozvoji.   

Jménem zastupitelstva obce Polom ve složení:

Eva Šrámková, Miroslava Macíková, Kateřina Vávrová, Václav Sládeček, Pavel Studený, Jaroslav Škrabák  

 

        Marta Koubková, starostka obce.

 

Co patří do směsného komunálního odpadu, tedy do černé nebo šedé popelnice.

Přibližně 73 % Čechů aktivně třídí odpad. Někdy však ve snaze vytřídit veškerý odpad skončí v nádobách na separovaný odpad i věci, které tam nepatří. Nejenže to ztěžuje práci na třídících linkách, ale může to ostatní vytříděný odpad znehodnotit.

Tento odpad PATŘÍ do směsného odpadu:

 

Odpady označené identifikačním kódem C/

Identifikační kód C/ znamená, že se jedná o obal vyrobený kombinací různých materiálů. Ve většině případů vhazujte proto takto označené obaly do směsného odpadu. Výjimku tvoří například C/PAP. Jedná se o nápojové kartony, které patří sešlápnuté do kontejnerů označených oranžovou nálepkou nebo oranžových pytlů. Lze je sem vhazovat i s víčky.

Mastné a silně znečištěné obaly od potravin

Obaly od pizzy a silně znečištěné obaly od potravin, mastné obaly, mokré papírové obaly. Jedná se o znečištěný obal, který nelze pro další recyklaci použít. Naopak může znehodnotit správně vytříděný odpad. Pokud nádobu od oleje pečlivě vymyjete teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí, můžete ji dát do kontejneru na plasty. Olej značně komplikuje následnou recyklaci tříděného odpadu.

Obaly od zubní pasty

Tuby od zubní pasty mohou obsahovat hliníkovou vrstvu. Navíc většinou zůstává určité množství pasty v tubě, takže se jedná o znečištěný obal.

Použité dětské pleny, papírové kapesníky a dámské hygienické potřeby

Výše uvedené patří pouze do černého nebo šedého kontejneru na směsný odpad. Pokud nejsou chemicky ošetřené, je možno použité papírové kapesníky a kuchyňské utěrky kompostovat.

Zbytky kosmetiky

Prázdné plastové obaly od kosmetiky vytřiďte do plastů, zbytky slijte a v menším množství je můžete vyhodit v pytlíku do směsného odpadu, ve větším množství odvezte na sběrný dvůr.

Řasenka

Ačkoliv je z plastu, je velmi znečištěna.

Ruličky od toaletního papíru, papírových utěrek a obalů na vajíčka

Vyrábí se z recyklovaného papíru. Papír je sice 100 % recyklovatelný, ale zhruba po 6 cyklech již vlákno nelze použít.

Účtenky z termopapíru

Patří do směsného odpadu, protože termopapír v drtivé většině případů obsahuje látku Bisfenol. Uvolněné látky pak znečišťují vodu v papírnách a dostávají se do papíroviny. Tyto účtenky lze tedy třídit pouze, pokud máme jistotu, že jsou fenol-free. Informaci o obsahu těchto látek však běžně na samotném termopapíru nedohledáme.

Papír uhlový (propisovací), voskovaný papír, pauzovací papír, dehtový papír

Molitan

V menším množství jej můžete vhodit do směsného odpadu, ve větším množství patří do sběrného dvora.

Víčka od zavařovacích sklenic

Klasická víčka jsou zpravidla potažena gumou, tedy je nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Gumu nelze vytřídit.

Sáčky od polévek, kávy

Pokud mají vnitřní vrstvu z alobalu, patří do směsného odpadu.

Zrcadlo

Původně byly zadní strany zrcadel natírané stříbrnou příměsí, ty dnešní mají na zadní straně obvykle nátěr hliníkový. Menší zrcátka můžete dát do směsi, větší kusy patří do sběrného dvora.

PVC

PVC obsahuje chlór, který se může uvolňovat. Proto nepatří mezi separovaný odpad. Větší množství patří na sběrný dvůr.

Co dále patří do směsného komunálního odpadu?

Vždy platí, že větší kusy patří zásadně do sběrného dvora, aby se zbytečně neblokovalo místo v kontejnerech.

 • blistr od žvýkaček
 • bakelit
 • celofán
 • časopisy na křídovém papíru
 • fotografie (na lesklém papíru)
 • guma
 • houbičky na nádobí
 • juta
 • krabičky od cigaret
 • porcelán atd.

Na obalech najdete symboly, které poradí, kam je vytřídit. Informace, co konkrétně můžete dávat do příslušného kontejneru, získáte na obecním úřadě nebo od příslušné svozové firmy. Tyto údaje se mohou u jednotlivých svozových firem a v jednotlivých oblastech ČR lišit. 

Zdroj: trideniodpadu.cz