Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Pár vět o nás

Pár vět o nás

Mateřská škola Polom, příspěvková organizace

„Je úžasné, co děti dokážou, když jim k tomu dáme příležitost“

Toto motto nás provází celým rokem. Děti mají spoustu příležitostí se všestranně rozvíjet a my jim k tomu rádi pomáháme. Jsme jednotřídní mateřská škola s maximální kapacitou 23 dětí. Naše školička je rodinného typu s heterogenní skupinou dětí. Věková skupina dětí je od 2,5 let do 6 let. Výhoda heterogenní skupiny je, že mladší děti mají svůj vzor ve starších dětech, a tak se od nich lépe učí novým věcem. Dětem se věnujeme individuálně, čímž mají větší možnost se zdokonalovat ve svých dovednostech, schopnostech a vědomostech. Dbáme, aby byly děti v mateřské škole spokojené a cítily se bezpečně. Děti jsou v mateřské škole vzdělávány environmentální výukou. Dle povětrnostních podmínek se vzdělávají převážně venku. K tomu nám napomáhá příroda v blízkosti mateřské školy. Jen pár minut chůze a máme na dosah louky, lesy a rybníky. Na jaře bude navíc otevřena nová školní zahrada.  S dětmi chodíme často na vycházky do okolí nejen z důvodu, protože pohyb je pro děti v raném věku velmi důležitý. Vede k rozvoji oboustranné koordinace, která buduje most mezi pravou a levou hemisférou mozku. Každé roční období nám poskytuje nepřeberné množství činností na sluníčku i na sněhu, a právě proto upřednostňujeme environmentální výuku. Každoročně jezdíme na lyžařský výcvik, kde mají děti možnost zdokonalit své lyžařské dovednosti, ale také začít s lyžováním od úplného začátku. Nově jsme pro děti zařadili na jaře 2022 i plavání. Příští rok proběhne oprava terasy, kde vznikne krytá venkovní učebna. Za nepříznivých povětrnostních podmínek probíhá vzdělávání dětí uvnitř budovy. Herna je rozdělená do center aktivit, které jsou různě tematicky zaměřené a vybavené tak, aby stimulovaly děti k aktivitě, hře a práci. Děti se zde učí na základě své vlastní zkušenosti, od sebe navzájem, nápodobou a pozorováním. Během školního roku pořádá mateřská škola akce, které mohou navštívit rodiče s dětmi i široká veřejnost. Svou účastí také podporujeme obecní akce.

Akce mateřské školy:

Drakiáda

Dílničky

Besídky

Rozsvícení vánočního stromečku u školky

Ježíšek ve školce

Maškarní ples

Rozloučení s předškoláky, pasování školáků

Spaní ve školce

Dýňové odpoledne

Dětský den

Zpívání koled

Sportovní akce

Den otevřených dveří

Lyžařský výcvik

Plavání

Školní výlety

Exkurze

Setkání se seniory

A spoustu dalších

 

Velmi důležitá je pro nás práce a komunikace s rodinou. Proto se snažíme rodičům dávat najevo, že mateřská škola je místo, kde jsou vítáni, kde mohou bez obav hovořit o všem, co je ve výchově vlastních dětí tíží nebo naopak těší. Rodiče informujeme o dění v mateřské škole a snažíme se vše vyřešit tak, aby řešení bylo pro obě strany nejvíce přijatelné. Scházíme se na různých akcích nebo mají rodiče možnost domluvit si individuální schůzku.

 

Školní kuchyň

Součástí mateřské školy je školní kuchyň. Vaříme zde pro děti z mateřské školy i pro cizí strávníky z okolí. Protože jsme malá školička s kuchyní, máme větší možnost připravovat vyváženou a zdravou stravu. Nevaříme z polotovarů, ale děláme si domácí těsta. Když máme více času, pečeme s dětmi vlastní pečivo. Dětem jsou otevřeny další možnosti pro vzdělávání a jsou prohlubovány jejich kuchařské dovednosti, které jsou do praxe přínosné. Z důvodu, že je školní kuchyň v době denního provozu pro děti nebezpečná, jsou tyto kuchařské aktivity prováděny ve třídě dětí a při příchodu druhého pedagoga jsou dále realizovány. S dohledem jednoho z pedagogů mají možnost postupně v kuchyni pozorovat, jak se jejich pečivo peče a co se s ním děje.

Rekonstrukce a modernizace vnitřních prostor

Z důvodu lepších podmínek v mateřské škole jsme se zřizovatelem projednali rekonstrukci vnitřních prostor budovy, která v červenci 2020 odstartovala. Rekonstrukce a modernizace zasáhla nejen prostředí herny a třídy dětí, ale také kuchyně, která byla kompletně opravena a vybavená novými spotřebiči a nerezovými stoly, které vytváří čisté hygienické prostředí při zpracování potravin. Rekonstrukce probíhala půl roku, z toho byly dva měsíce prázdnin a muselo se vyřešit, kde se budou děti od září vzdělávat. Po dohodě se zřizovatelem byly děti vzdělávány v prostorách obce. Děti nebyly v ničem omezeny a cítily se mezi svými kamarády bezpečně a šťastně.

I venkovní prostory prošly částečnými úpravami. Konkrétně byly opraveny chodníky okolo mateřské školy a přistavěn byl přístřešek nad vchodem do mateřské školy. Více venkovních oprav nás do budoucna ještě čeká. Letošní školní rok připravujeme pro děti novou školní zahradu. Jelikož je zahrada naším nejvíce využívaným místem ke vzdělávání dětí, rozhodli jsme se zakomponovat herní prvky, které přispívají ke všestrannému rozvoji dětí a zároveň, aby pedagogům pomáhaly ke vzdělávání dětí.

 

    mateřská škola     mateřská škola     mateřská škola     mateřská škola

        mateřská škola         mateřská škola